Діти сайт для батьків.
Як зустріти Новий рік і Різдво з дітьми: техніка безпеки


Новий рік, Різдво, Старий Новий рік - вони розташовані так близько, в країні новорічні канікули, батьки можуть повністю присвятити себе дітям і родині, зробити ці дні святковими, насиченими. Тільки от чому ж до кінця різдвяних канікул так багато буває звернень до невропатологів, психологів, алергологів? Відповідь проста - дитину «перегодували». І солодощами, і враженнями. Хотілося б поговорити про «техніку безпеки» при проведенні новорічних свят.

Новий рік

Найменші діти:

Це дітки від року до двох з половиною років.
Ці малюки, як правило, ще погано говорять, не пам'ятають попередній Новий рік - адже вони були ще зовсім малі. Вони якщо і чули про діда Мороза або бачили його на зображенні в книжках, то вживу з ним ще не зустрічались. І часто батьки чекають не дочекаються, коли ж дитина встане на ніжки, щоб познайомити її з Дідусем Морозом Але навіть трирічний малюк може не зрадіти, а дуже злякатися.
Для найменших діток важливо, щоб під час самого Нового Року і взагалі різдвяних свят життя не втрачало своєї зрозумілості, передбачуваності. Занадто сильні враження нерідко вибивають дитину з колії і призводять до поведінкових збоїв.
Отже, як зробити зустріч з Дідом Морозом безпечною для дитини.

Час придивитися:
Збираючись на дитяче свят або запрошуючи Діда Мороза додому, згадайте золоте правило, що відноситься до спілкування маленької дитини з незнайомими людьми. Для того, щоб ваш малюк не злякався незнайомця, а тим більше такого яскравого в червоному халаті, йому потрібен час, щоб придивитися, звикнути до присутності незнайомої людини в кімнаті і звикнути до його незвичайного зовнішнього вигляду.

Чим тихіше і камерно - тим краще:
Батькам, особливо тим, які люблять барвисті і масові видовища, не варто забувати, що «кожному овочу - свій час». Тобто те, що цікаво і привабливо для дорослого, може зовсім не підходити дітям. Наприклад, дорослі нерідко є любителями гострої і копченої, пряної кухні, яка однозначно не підходить маленькій дитині. Так от, режим вражень в новорічні свята для малюка теж повинен бути «дієтичним», інакше можливі різного роду «алергії». Наприклад, маленькі дітки можуть так злякатися галасливого, гучного, величезного Діда Мороза, що потім довго ще будь-яка фігура в червоному каптані буде викликати у дитини приступи паніки. Вибираючи кандидата в Діди Морози та плануючи сценарій домашнього свята, потрібно, перш за все, дати Дідові Морозу чітку інструкцію.

Дідусь Мороз - головний персонаж новорічних і різдвяних свят: чи кликати його додому.

«А очі-то татові»:
Навіть найменші діти, навіть в найкращому костюмі і гримі легко впізнають власного тата, дідуся, хресного або просто хорошого друга сім'ї. Завчасно руйнувати прекрасну легенду про діда Мороза я б не радила. Тим більше, що дитина може після такої викритої неправди перестати вірити батькам і в чомусь іншому. А це саме по собі не корисно для відносин.

Де ж справжній Дід Мороз?
Трохи старшим дітям, які вже добре розуміють, що дідів Морозів багато, і всі вони різні і костюми теж різні (у садку на святі - один дід Мороз, у дитячому клубі - інший, а театрі - третій, і всі вони різні, та ще в кожному супермаркеті по діду Морозу), цілком можна пояснити, що справжній дід Мороз – один: він невидимий простому оку і саме він кладе подарунки під святкову ялинку, а ці всі діди Морози - його помічники, тому що один він не може встигнути скрізь, на свято в кожен дитячий садок. Ось і доводиться посилати помічників - молодших дідів Морозів. Свідомість дитини цілком готова саме до такої версії подій - згадайте російську казку «Два Морози».

Чи варто запрошувати Діда Мороза додому?
Якщо мова йде про дитину віком від 3 до 6 років, то відповідь на це питання швидше за все буде позитивною.
У цьому віці діти вже досить великі, щоб не занадто боятися діда Мороза, але ще досить маленькі і тому в те, що це дійсно дід Мороз, а не «дядько переодягнутий» вірять.

Для старших дітей, у яких вже почали мінятися молочні зуби, а відповідно і магічне мислення починає поступатися місцем логічному, такий близький, фактично індивідуальний, контакт з дідом Морозом, може завчасно заронити сумнів у душі дитини.

Вибираємо Діда Мороза:
Ідеальний дід Мороз для маленької дитини має бути:
Тверезим. Начебто це умова для всіх є очевидною, однак реальність така, що далеко не у всіх батьків, які й самі в душі чекають діда Мороза, вистачить рішучості не пустити на поріг довгоочікуваного гостя, почувши запах спиртного. Тим не менш, адекватність і тверезість діда Мороза - головна умова для вас і вашої дитини.
Не дуже гучний голос і не надто гучна поведінка.
Здатність враховувати вікові особливості і міняти сценарій візиту у відповідності з реакціями дитини.

Інструктуємо Діда Мороза:
Перша й головна умова для дитини, якій немає ще чотирьох років - не чіпати її руками, особливо руками в «Мороз»-рукавицях, поки вона сама цього не захоче. Діти взагалі чутливі до тактильних контактів з незнайомими людьми, а вже така екзотична постать, як Дід Мороз може викликати жах, змішаний із захватом.
Друге: не чекайте від дитини активності. Для маленьких дітей зовсім не є обов'язковим гаряче бажання розповісти Дідові Морозу віршик, заспівати пісеньку або навіть просто назвати своє ім'я. Дитина може не вимовити ні єдиного слова, але при цьому вона буде в повному захваті. Головне, не намагатися пробивати її мовчання - це може обернутися сльозами і повною відмовою від контактів. Якщо малюк раптом готовий говорити з Дідом Морозом, і сам цього хоче - дуже добре, радійте і знімайте на відеокамеру. Якщо ж він мовчить і тільки уважно дивиться - скажіть собі, що це перший, а не останній Новий Рік в його житті, і все ще буде. Від 5-6 річних дітей діди Морози часом просто не знають, як і звільнитися, настільки сильне у цих старших дітей бажання показати свої досягнення – заспівати пісеньку або розповісти вірш. Налаштовуйте себе на те, що через рік, ну максимум через два, ви зможете з гордістю зафіксувати на фото та відео радість вашої дорогої дитини в присутності Діда Мороза.
Постарайтеся згадати свої дитячі відчуття від свята, враження від дитсадівських ранків та масових ялинок. Згадайте, яким величезним здавався тоді вам Дід Мороз і якими хвилюючими були ваші переживання і сумніви. Дитячі спогади допоможуть вам набагато краще зрозуміти поведінку вашого малюка, його боязкість або перезбудження.

Очікування свята:
Дуже значущим, і фактично загубленим в радянські роки через проблему постійного поспіху працюючих мам, фактором у підготовці до Нового Року та Різдва є сам процес підготовки свята, «свято очікування свята».

Що можна робити з дитиною разом і для дитини:
Перш за все для малюка, якому вже виповнилося 3 роки я б рекомендувала останні 10 днів - тиждень вести «календар очікування» свята. Потрібно або в певний час доби, наприклад перед сном, відривати разом з дитиною листочок у відривного календаря, звертаючи його увагу на те, як мало залишилося листочків, а значить і днів до кінця старого року, а значить і початку Нового.
Правда, тут є одне ускладнення: мислення маленької дитини багато в чому є магічним. І ваш малюк цілком може подумати, що чим швидше він відірве всі листочки, тим швидше настане свято. Діти дошкільнята не цілком усвідомлюють хід часу і його тривалість. І ваш «календар очікування» зможе їм у цьому допомогти.
Гарні також і саморобні календарі, в яких можна вечорами розфарбовувати кружечки, або прорізати віконечка.
Від дітей, яким більше 4 - 5 років можна очікувати багаторазово повторюваних питань: «мама, ну коли ж настане свято?». Дратуватися на ці питання не слід, але потрібно наповнити останні передноворічні дні спокійними передсвятковими приготуваннями. Наприклад, можна разом з малюком готувати подарунки родичам і друзям і обов'язково упаковувати разом в ошатну обгортку. Старші діти можуть із задоволенням надписувати подарунки і робити новорічні та різдвяні листівки.
Гарне передсвяткове заняття - випічка спеціального пряного печива, яке на ошатних стрічках можна повісити на ялинку. Запах кориці та імбиру при цьому у дитини напряму стане асоціюватися з чимось чарівним. Адже маленькі діти дуже чутливі до запахів.
Обов'язково варто читати новорічні, різдвяні, святочні історії та казки, які будуть готувати свідомість вашої дитини до майбутніх свят.
Можна також поступово, протягом останніх двох тижнів перед святом прикрашати будинок саморобними та покупними іграшками, різдвяними вогниками і ліхтариками. Малювати на вікнах картинки вітражними фарбами.
І до Нового року будинок повинен поступово перетворитися, бажано при безпосередній участі дитини.
Ще одна хороша затія - листи й листівки Діду Морозу, які кладуться в морозильник, звідки дід їх сам забирає. У це вірять навіть молодші школярі. А написання листа - хороший спосіб дізнатися найзаповітніші бажання дитини. Тільки не подавайте виду, що ви цей лист прочитали.

Сценарій, дизайн, логістика свят.

Багато «добре» вже не добре:
Чим більше свят, тим гірше сприймається кожне з них, особливо якщо вони однотипні, з схожим сценарієм викрадення якихось атрибутів новорічного свята, типу мішка з подарунками або снігуроньки.

Вибирайте заходи різнопланові.
Загальне правило таке: ялинок повинно бути не більше, ніж вік дитини мінус один, включаючи домашні, дитсадкові свята.

А скільки «ялинок» нормально?
По-хорошому, справжнє новорічне свято має бути одне. А от якщо в дитини щодня ялинка, на яку приходить дід Мороз, та ще й сценарії свят багато в чому схожі - то відчуття чарівництва може почати поступатися місцем просто втоми.

Які свята вибирати?
Чим молодша дитина, тим більш камерними повинні бути свята. Маленькі діти не люблять шум, великої кількості нових осіб, нові запахи, різних непередбачених ефектів типу феєрверків і спецефектів. Це їх не радує, а швидше лякає.

Також не підходять їм свята, де не передбачається присутність батьків. Діти до 6-7 років навряд чи зможуть отримувати задоволення від свята, якщо поряд немає мами. І злякатися вони можуть не в перший момент, коли потрібно маму відпустити, а в найбільш емоційно насичений момент спектаклю, і підняти крик, а мами поруч уже не буде. Дитина-дошкільнятко досить часто занадто серйозно сприймає театралізовані вистави і не відчуває різниці між сценою і залом для глядачів.

А ось якщо ваша дитина вже ходить до школи - то тут чим страшніше і більш несподівано - тим цікавіше. Тобто уподобання прямо протилежні.

Чи можуть батьки зустрічати Новий Рік окремо?
Це те питання, яке кожна сім'я вирішує індивідуально. Виховання дітей взагалі - вільна творчість, і кожен робить те, що вважає за потрібне.

Царство новорічних подарунків:

Скільки, коли і як дарувати:
на мій погляд важливо, щоб до кінця різдвяних канікул дитина не кривилася при вигляді чергової упаковки з подарунками, а могла би виявляти радість і жвавий інтерес.
Дітки, яким ще не виповнилося трьох років, взагалі не завжди розуміють, що їм щось подарували, або буває задарують настільки, що їх реакція вельми змазана.

Не чекайте миттєвої радості подяки:
нерідко хороший і дійсно правильний подарунок дитина зможе оцінити не відразу. Миттєво оцінюються подарунки яскраві і помітні, які настільки ж швидко і забуваються.
Тим більше, що яскраві події, шум, суєта і безліч вражень новорічного свята такі, що дитині важко буває зберегти жвавість реакції. Не судіть про вдалі і невдалі подарунки з першої реакції.

Солодкі подарунки:
це проблема багатьох батьків, а особливо тих, у кого діти - алергіки. Традиція дарувати ласощі на Різдво древня і йде з часів, коли солодке було символом достатку, солодкого життя.
Але тим не менше кожен рік величезну кількість дітей до кінця новорічних канікул покриваються алергічним висипом від солодкого і цитрусових. Та й поведінка дитини, яка з'їла дуже багато шоколаду, відрізняється підвищеним рівнем збудження.
У нинішні часи краще по можливості замінювати солодощі якимись іншими приємними дрібничками.
Наприклад, маленькі діти цінують дрібні іграшки, бусинки, напівдорогоцінні камінці. Школярі обожнюють мініатюрну канцелярію і дитячу парфумерію. А солодкі подарунки з масових ялинок можна збирати, щоб потім передати, наприклад, в дитячий будинок. Там і справді таким подарункам будуть дуже раді, а ваш малюк привчиться думати і про інших діток.
Традиція обмінюватись подарунками - існувала давно і поновлюються зараз. Якщо ваша дитина вже школяр, то після читання біблійних історій, де сюжет чудесної допомоги бідним присутній неодмінно, дуже було б добре зробити щось реальне, в чому могла б взяти участь і дитина.
Тоді новорічні свята з часу нескінченного споживання подарунків і задоволень перетворяться в час, коли ваша дитина зможе повчитися робити щось і для інших.
Але, природно, подібні речі залежать від світогляду сім'ї.

Хто ж дарує подарунки: чи не шкодить дитині міф про Діда Мороза?
Дитині, яка ще не відзначила свій сьомий день народження, легко і природно думати, що подарунки під ялинкою з'являються за помахом чарівної палички, за безпосередньої участі діда Мороза. Якщо самі дорослі не розвінчують цей міф, то він може зберігатися досить довго, що дитині зовсім не шкідливо.
Є такий анекдот: мати і батько проводжають сина в армію, поїзд рушає, батько біжить по перону і кричить: «Синку, синку, я давно хотів тобі сказати але не наважувався ... - Що тато, що? - Синку, ти розумієш, діда Мороза не існує!».
Може так довго чекати і не треба, але й поспішати не рекомендується. Чим довше дитина вірить у добрі дива, тим краще для її психіки.

Новий Рік і Різдво: як зробити так, щоб різдвяне свято не було другорядним
Дитина сприймає світ чесно.
Якщо ялинку ставлять на новий рік, і всі подарунки дарують на Новий рік - значить це свято і є головне. Тут вже все залежить від пріоритетів сім'ї. Адже для нас, нинішніх батьків, Новий рік і був головним, і єдиним святом. І часто ми просто не знайомі з чудовими традиціями святкування Різдва і проведення Святок - тобто двох тижнів, наступних за Різдвом. І це дуже прикро - в результаті наші діти не отримують кращого, століттями створюваних народних традицій.
Якщо вам важливо, щоб дитина сприймала Різдво як головне свято, або принаймні, щоб воно не поступалося за важливістю Новому Року - потрібно відповідним чином скласти розклад святкових подій та заходів.
Так вийшло, що після переходу на юліанський календар, вчиненого після революції, Новий рік святкується спочатку, а Різдво - потім. За старим стилем все було навпаки - і це дуже співзвучно дитячому сприйняттю. Діти головним вважають те свято, яке йде першим.
Тому, бажаючи виділити значимість Різдва, потрібно всіляко «приглушувати» новорічне буйство.
Ялинку ми ставимо на Новий Рік - це так звично, що рідкісні сім'ї наважуються щось тут міняти. Але ж можна перед Різдвом крім кульок прикрасити ялинку ласощами, фруктами, печивом, горішками в золотій і срібній обгортці. Це буде так чарівно, що дитина напевно запам'ятає різдвяне перетворення ялиночки.
І головні подарунки теж можна дарувати на Різдво.
У деяких сім'ях дітям говорять, що на Новий Рік під ялинку приносить подарунки дід Мороз, а на Різдво - ангели. Малюки вірять всьому, і хто ж не зрадіє ще одному подарунку.

Основні помилки активних батьків:
Бажання встигнути все. Пам'ятайте, що навіть для дитини-школяра більше ніж один захід в новорічні канікули - це вже занадто. Що стосується дошкільнят, то перевантаження враженнями в свята для них може обернутися серйозними збоями в поведінці. Адже якщо ти з'їв дуже багато, то замість приємної ситості відчувається тяжкість і роздратування.
Крім того, велика кількість заходів майже завжди пов'язана з поспіхом батьків. А значить і з неспокійним емоційним фоном.
Що таке «перестимуляція»: перестимуляції - це коли вражень і подій, що припали на одиницю часу занадто багато. Як гіпервітаміноз (надлишок вітамінів) небезпечніше авітамінозу (нестачі вітамінів), також і перестимуляція набагато гірше впливає не дитину, ніж брак вражень.
Першим несприятливим наслідком може стати загальне тло перезбудження у дитини, схильність до сліз і капризів. Другий негативний наслідок - зниження вразливості. Якщо дитина систематично піддається перестимуляції, вона, щоб не занадто втомлюватися, просто починає гірше сприймати стимули, що надходять ззовні. Це цілком захисна поведінка, у дитини, говорячи побутовою мовою, просто виростають «банани» у вухах. І до неї стає важко достукатися, навіть коли це дуже потрібно. Діти, які систематично перевантажуються враженнями, менш сприйнятливі.
Неуважність з ознаками перевтоми у дитини. Якщо ви хочете уникнути скандалу, а тим більше небажаного викиду емоцій в людному місці, будьте гранично уважні до тих поведінкових проявів, які випереджають крик і плач вашої дитини.
Коли діти сильно втомлюються або перезбуджуються - поведінка їх змінюється.
Вибір заходу не за віком дитини. Загальне правило - чим менший вік дитини, тим менший масштаб заходу. Особливу увагу повинні викликати діти, у яких є заїкання або запинки в мові, або ж інша неврологічна симптоматика. Також потрібно поберегти дітей, які нещодавно пережили сильний стрес, або ж просто від природи вразливі, або мають велику кількість страхів.

Згадуємо свята:

Новорічне час такий насичений, і так швидко пролітає. Залишаються фотографії, відеозйомки, і їх обов'язково потрібно дивитися в плині року. Я б рекомендувала зробити спеціальний новорічний альбомчик для малюка - в нього можна вкласти не лише фотографії з свят, але і його малюнки, а також розповіді про свята, написані мамою зі слів дитини. Тоді може вийти справжня літопис. І ваша дитина навчиться «художньо» ставитися до подій свого життя і спогадів.
По закінченні свят багато дітей люблять вбиратися в маскарадні костюми і розглядати ялинкові іграшки, прибрані в коробки. На всіх цих речах лежить відсвіт самого чарівного свята дитинства.
Можна також написати листівку подяки діду Морозу.
Але пам'ятайте, що дитині, яка отримала занадто багато яскравих вражень, може бути непросто вбудуватися в буденне життя. І часу на це піде не менше двох тижнів - «післясвятковий» хвіст часто триває не менше, ніж самі свята.

Надруковано в журналі «Слов'янка» в грудні 2007 року.
Джерело: http://www.pravmir.ru



СІМЕЙНИЙ ВІДПОЧИНОК

Переглядів сьогодні: 1
Переглядів всього: 4064
Рекомендуємо