Діти сайт для батьків.
Тернопільські педіатри: солодощі шкодять дітям


Педіатри впевнені, що не можна давати цукор дітям до трьох років. Адже він викликає не тільки карієс у малюків, а й інші захворювання – пише «20 хвилин».

Якщо дитина хоча б раз скуштувала цукерку чи шоколадку, вона навряд зможе від неї відмовитися. Для малюків солодощі є своєрідним «наркотиком», без якого важко прожити. І якби батьки дозволяли, ці ласощі, напевне, були б основними продуктами в добовому раціоні.
Те, що дитина має їсти щось солодке, скоріш, стереотип, котрий передався від бабусь-прабабусь, впевнена молода мама Наталія Вітерець.
- Часто в родинах так і буває: мама забороняє, прийде бабуся – дитина буде щаслива, - говорить вона. – Ми часто сперечаємося з моєю мамою з цього приводу. На її думку, мені шкода купити донечці щось солодке. Але я пояснюю мамі, що в півтора роки ще зарано їсти шоколадки, її й так ледве нагодуєш. Але в мами одні аргументи – раніше діти все їли й здоровими були, а зараз…
Продовжуючи, жінка розповідає, що із солодощів дозволяє маленькій Софійці тільки неглазуровані кукурудзяні палички, соки та печиво.
- Донечка й так алергік, куди їй давати солодке?! – наголошує мама. – Якщо батьки не будуть їсти при дитині шоколадки, зефір чи цукерки, то діти того не будуть просити. Адже в малюків ще не настільки розвинені смакові рецептори. Так само, якщо не додавати цукор у кашу, то малеча буде її їсти й не солодкою. Але, якщо привчити, то вже важко буде заборонити. Почнуться істерики. У моєї сусідки сину тільки рік, а він вже їсть шоколадки, вафлі, навіть чупа-чупси пробує. Я просто жахаюся від цього. Це ж скільки хімії у тих продуктах? Про що думають батьки?
На переконання пані Наталії, замість цукерок дитині можна купити банан чи яблуко, або ж сочок. Тим паче, зараз якраз починаєтеся сезон вітамінів. На прилавках магазинів можна знайти і полуницю, і черешню. Згодом з’являться й інші фрукти, куди корисніші, ніж усі «ласощі». Але смакувати ними також потрібно в міру, спостерігати за реакцією дитини, щоб уникнути алергії, додає жінка.

Інша мама Світлана Хворост, окрім шкідливого впливу солодкого, бачить ще й позитивну його роль. Так, на її думку, солодощі – це, перш за все, корисне джерело енергії. Оскільки діти багато рухаються, відповідно, їм потрібно поповнювати запаси енергії.
- До того ж, солодощі дарують відчуття задоволення, додає вона. – А цей гормон «щастя» важливий в будь-якому віці.
Втім, як акцентує мама, давати дитині солодке – зовсім не означає «пічкати» її цукерками та шоколадками щодня. Існує немало корисних та смачних аналогів вище перерахованих продуктів.
- Моїй донечці Вікторії нині два з половиною роки, - продовжує вона. – Я намагаюся сама готувати їй смаколики. Наприклад, дуже смачні домашні вафлі. Готуються дуже просто з натуральних інгредієнтів, без соди, оцту, розпушувачів тощо. Замість начинки я використовую варення. Чудовий варіант на десерт. Також можна давати сухофрукти, добре смакує малеча родзинками та курагою.

Улітку, коли на вулиці спекотно, мама готує домашнє морозиво. За її словами, це дуже смачно та корисно. І справді, навіть медики вбачають користь цього продукту. У домашньому морозиві немає барвників, консервантів та довгого списку «Е». Крім того, морозиво, пригот овлене з молока, має всі якості цього продукту і наділяє організм кальцієм, фосфором, білком і амінокислотами. Кулька крижаного десерту полегшить ситний обід і позбавить від відчуття важкості в шлунку. У готове морозиво можна додати горішки, сухофрукти або шматочки свіжих фруктів - усе залежить від фантазії.
- У домашніх умовах можна також готувати зефір, мармелад та пастилу, - додає Світалана. – Проте ці солодощі більш підійдуть для старших діток. Тому не бачу смислу чогось обмежувати, головне – підійти до справи з розумом. І звичайно, не перевищувати норму.

Коментар експерта:
Ольга ГАВРИЩАК (49 р.), педіатр вищої категорії:
- Ми не рекомендуємо давати дітям солодкого до трьох років, а після трьох батьки повинні обмежувати його кількість. Тільки на перший погляд, цукор корисно впливає на організм. Але насправді він сприяє розвитку харчової алергії, провокує розвиток цукрового діабету, лактозну недостатність (непереносимість молочного цукру). Сахароза також викликає найбільш поширене захворювання – карієс. Ще одним негативним наслідком є надмірна вага тіла (ожиріння) та розлади шлунково-кишкового тракту. Супроводжуючими неприємностями ожиріння стають захворювання серцево-судинної системи, зміни в роботі ендокринних залоз, зниження імунітету. Тому, пропонуючи дітям солодке, батьки повинні замислитися над тим, чи справді це потрібно. Адже міфи про те, що солодощі покращують апетит далекі від реального життя. А смак дитини, безперечно, можна виховати.


Наталія БУРЛАКУ, газета «20 хвилин»

ЗДОРОВ'Я

Переглядів сьогодні: 1
Переглядів всього: 4062
Рекомендуємо