Діти сайт для батьків.
Як зберегти дитячі зубки здоровими — поради тернопільського лікаря-ортодонта


 Уявіть собі, що ви маєте вести свою дитину до дитячого стоматолога. Що відчуваєте? Практично у кожної мами у цій ситуації з’являється панічний страх. «Це пов’язано передусім із спогадами самих батьків про стоматологію, яка була колись. Нині стоматологія зовсім не така, але перші спогади тримаються довго», — зауважує лікар-ортодонт тернопільської стоматологічної клініки «Студія 32» Софія Паращук. Про те, як без страху полікувати дитині зубки, як надалі зберегти їх здоровими і, власне, якою ж повинна бути сучасна дитяча стоматологія, — наша розмова із нею.

 
Софія Паращук.
Лікар-ортодонт тернопільської стоматологічної клініки «Студія 32»

— Перший прийом дитини у стоматолога має залишити позитивні емоції, — переконана Софія Паращук. — А у нас перший візит, як правило, відбувається коли? Коли болить зуб. Про які позитивні емоції тоді може йтися?.. Дитина запам’ятовує зубний кабінет, як кімнату жахів, і подальші відвідини стоматолога вже відбуваються за ланцюговою реакцією. Приємно, коли трішки більш поінформовані батьки приводять дитину з профілактичною метою. Адже профілактика — це завжди краще і, звичайно, дешевше, аніж лікування. Профілактичний прийом дозволяє створити позитивне враження і вчасно визначити наявність проблем. Якщо профілактика буде на досить високому рівні, якщо лікар зуміє достукатися до свідомості батьків, якщо батьки почують лікаря, це буде велике задоволення для вас і дитини. Але заходи, які пропагують профілактичні відвідини стоматолога, мають проводитися на державному рівні. У країнах, де це відбувається, і карієсу у дітей менше


— Чому зубки, які щойно прорізалися, так швидко вражає карієс? У чому причина цієї патології?
— Причин кілька. Процес допологової мінералізації зубів дитини залежить від мами, її генетики, способу життя. Це перший фактор. Другий — пляшковий карієс. Сосочки, пляшечки на ніч з молоком, з солодкими чаями — ще один фактор виникнення карієсу. І не треба забувати про харчування. Ми згадуємо наших бабусів і дивуємося: чому не було кривих зубів і карієсу? Тому що в дитини прорізався передній зуб — і вона починала відкушувати, прорізався кутній — жувати. Нині технологія стрімко розвивається, в усіх з’явилися блендери і тими блендерами ми перемелюємо дітям кашки до трьох, а то й п’яти років. А дитина повинна жувати! Якщо жувальні м’язи скорочуються, вони розтягують щелепу. Немає жувального навантаження — щелепа вузенька, не розвивається, зуби тісно розташовані, а там, де тісно розташовані зуби, дитина не може добре прочистити їх і з’являється карієс. До речі, мама сама має чистити дитині зуби до 10 років, особливо на ніч. Дитина ефективно це не зробить. Коли щелепа недорозвинена, то з’являється і карієс, і його ускладнення, і деформації. Якщо б ви прийшли з дитиною у півроку, такого б не допустили. Тож профілактика — передусім.

— Чи можуть стати причиною карієсу нічні грудні годування?
— Коли дітки довго перебувають на грудному годуванні, дуже добре, бо це чудова профілактика неправильного прикусу, але, крім грудного молока, їм обов’язково треба давати сир, тверді продукти, щоб вони жували. І дуже добре дитину вчити після того, як вона поїла, погризти морквинку — половинку, четвертинку. Морква діє як очисник зубів. Проблема ще у тому, що дітки, які на грудному годуванні, хочуть тільки маму і більше нічого. Тому треба привчати їх і до м’яса, і до риби, словом, до здорового раціонального харчування. Це дуже важливо не тільки для здоров’я зубів, а й усього організму.

— Коли треба привести дитину до стоматолога вперше?
— Перший візит до стоматолога має бути тоді, коли прорізався перший молочний зубчик. Якщо дотримуватися порад лікаря, всіх ускладнень карієсу, зубо-щелепних деформацій можна уникнути та мати здорові зуби, навіть при несприятливій спадковості.

— Дітям, щоб «законсервувати» карієс, молочні зубки часто сріблять. Нині в стоматологів різні погляди на сріблення. Одні вважають, що кращої альтернативи поки що немає, інші — що це вже в минулому. Про що свідчить ваш особистий досвід?
— Скажу так: срібленням ми не зловживаємо. Сріблення дієве тільки на початковому етапі, коли карієс тільки трішки уразив емаль. Цю процедуру проводять тим дітям, яким з якоїсь причини не можна полікувати зуб. Це передусім дуже малі дітки, перелякані, які не можуть посидіти. Якщо дитина дає лікувати — звичайно, лікуємо. Маємо непоодинокі приклади, коли дітки, які почали до нас приходити на профілактичні огляди в піврочку, уже в два роки без проблем дають полікувати зуби.

— Чи треба виправляти нерівні молочні зуби, чи уже тоді, коли вони зміняться на постійні?
— Якщо є ортодонтична проблема, нею треба займатися тоді, коли вона виникла. Зазвичай молочні зуби кривими не бувають. Якщо ж є патологія прикусу у молочних зубах, це навіть добре, бо в чотири роки вирівнювання у дітей відбувається значно швидше — за 1-3 місяці, ніж це відбувається у 10 чи 13 років. Тим більше, дитина сприймає це як гру, це її «не напрягає», як підлітків.

— На сайті вашої клініки прочитала, що якісно почистити зуби можна взагалі без пасти, але все-таки паста має значення?
— Так, має, але її варто купувати за призначенням лікаря-стоматолога відповідно до проблеми ваших зубів, а не брати у супермаркеті таку пасту, яку купила сусідка. 

— Які пасти ви радите своїм маленьким пацієнтам? На що треба зважати при виборі зубної пасти для дитини?
— Зубні пасти для маленьких діток не містять фтору, тому що вони можуть його заковтувати. Взагалі раджу пасту дітям не наносити, а просочити нею щіточку, тож дитина й не заковтне. Щодо конкретних назв, є дуже гарні і пасти, і щітки російської фірми “РОКС”, швейцарської фірми “Курапрокс” та інші. Їх дуже багато різновидів, яку саме вибрати вашій дитині — знову ж таки повинен порадити фахівець.

— Знаю багато чудових фахівців-стоматологів, які лікують дорослих, втім, за дитячі зубки не беруться…
— І це легко пояснити, тому що дитяча стоматологія відрізняється від дорослої і підходом, і препаратами. Дорослий сів, відкрив рот, йому полікували зуб. А дитині ще треба рот відкрити! Кому потрібен зайвий клопіт? Але особисто я бачу дитячу стоматологію зовсім з іншого боку. Якщо знаходжу підхід до дитини — почуваюся щасливою. А мама збоку стоїть ще щасливіша, тому що її дитина сіла в крісло, відкрила рот і каже: «Мені тут подобається. Коли я ще прийду?» Насправді, щоб так сталося, потрібно дуже багато розмов з дітьми, подаруночків, різних заохочень. Найбільша для мене вдячність як для фахівця, коли дитина йде від нас з усмішкою.

Мар’яна Юхно-Лучка
НОВА Тернопільська газета

Сімейні та дитячі стоматології в Тернополі


ЗДОРОВ'Я

Переглядів сьогодні: 1
Переглядів всього: 24779
Рекомендуємо